Jak vybrat tablet? (aktualizováno 2024)

Jak vybrat tablet

Na trhu v současnosti naleznete tablet za dva, ale i za třicet tisíc. Některé jsou určeny čistě pro zábavu, jiné poslouží jako pracovní nástroj. Trh s tablety má největší boom již za sebou, stále je však z čeho vybírat. K dispozici jsou zařízení různých velikostí, výkonů i určení – zde vám poradíme, jaký tablet zvolit.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 7 min.

Jaký tablet vybrat podle operačního systému

iOS

Pro mnoho laiků je iPad v podstatě synonymum pro slovo tablet. Všechny iPady disponují operačním systémem iPadOS, který vyniká dobrou optimalizací a širokou nabídkou aplikací uzpůsobených pro používání na tabletu. Tablety Apple iPad se honosí také dlouholetou podporu - u dva roky starého modelu tak budete mít nejnovější verzi systému. Nevýhodu představuje uzavřenost, aplikace tudíž nezískáte jinak než z obchodu App Store a multimédia do tabletu dostanete pouze skrze software iTunes.

 • Aplikace přizpůsobené pro tablet

 • Podpora a aktualizace systému

 • Multimédia pouze z App Store

Android

Mezi levnými zařízeními dominuje tablet Android. Rozhodně to však neznamená, že by byl horší než ostatní - najdete ho také u dražších modelů. Systém nabízí široké možnosti přizpůsobení a všechny soubory můžete snadno stáhnout a otevřít přímo v tabletu. Na druhou stranu tím vzniká větší riziko instalace viru či jinak škodlivého programu, což se u iOS prakticky stát nemůže. U mnoha zařízení je také problémem podpora, často končí s tou verzí systému, se kterou vstoupí na trh. Především mezi levnějšími tablety pak drhne plynulost systému.

 • Široká nabídka aplikací

 • Stahování multimédií

 • Kompatibilita

 • Riziko zavirování (lze řešit antivirem)

 • Omezená podpora systému

Nezapomeňte také na zábavu, v našem článku najdete Nejlepší hry na Android.

Windows

V posledních letech se rozmohly také tablety s Windows. Ty jsou v podstatě k nerozeznání od verze známé z počítačů, k dispozici je však režim pro jednodušší ovládání dotykem. Pozor na variantu Windows 10 S, která na rozdíl od té běžné neumožňuje instalaci aplikací z jiných zdrojů než oficiálního Microsoft Storu. Výhodou Windows tabletu s klávesnicí je nabídka programů a možnost používat počítačové aplikace, z toho ale plyne složitější ovládání, jelikož zdaleka ne všechny aplikace jsou pro používání na tabletu uzpůsobené. Systém má oproti konkurenci také větší nároky na hardware, což má za následek vyšší energetickou náročnost a tím i slabší výdrž oproti srovnatelně vybaveným konkurentům.

Většina zařízení s Windows se vyrábí jako tablet 2v1, to znamená, že k nim dostanete i připojitelnou klávesnici, a lze je tak používat takřka jako běžný notebook. Výkonem a nabídkou konektorů na tom ale bývají hůř.

 • Programy a aplikace pro běžný počítač

 • Vhodné na práci s dokumenty

 • Vyšší nároky na hardware

 • Složitější ovládání u některých programů

 • Není vhodný jako náhrada smartphone

Tablet Windows 10

Jak vybrat tablet podle použití

Jaký tablet pro dítě

Váháte, jaký koupit tablet pro děti? Dětský tablet je zpravidla vybaven odolnou pogumovanou konstrukcí a předinstalovanými výukovými aplikacemi. Právě tyto dva parametry je řadí do vyšší cenové kategorie oproti běžným modelům se srovnatelnou výbavou. Zvažte tedy, jaký dětský tablet převažuje výhodami a vyplatí se spíš než pořídit přístroj s lepší výbavou a potřebné aplikace do něj stáhnout. Dětské verze mají většinou jen základní hardwarové parametry dostačující pro výukové aplikace, instalace dalších programů ale může mít za následek razantní zpomalení. U dětského tabletu také určitě zainvestujte do pouzdra.

Pokud chcete vypilovat jazykové dovednosti svého dítěte, nebo i svoje, vybavte tablet výukovou aplikací - v našem článku vám pomůžeme najít nejlepší aplikace na učení angličtiny.

Jaký tablet na hry

Herní tablet pochopitelně vyžaduje co nejlepší výkon, myslet byste však měli také na velikost paměti. 32 GB postačí pro nenáročné hráče. Chcete-li mít ještě místo na hudbu a videa, zvolte raději 64GB tablet. Bezstarostné hraní a ukládání médií zaručí 128GB tablety. U některých modelů lze rozšířit paměť pomocí SD karty.

Herní tablety Apple iPad tuto možnost nenabízí, při výběru tak zohledněte i operační systém. Absenci paměťových karet vyvažuje iPadOS pravidelnou aktualizací systému i u starších modelů a bezproblémovým chodem systému - to se však také odráží na vyšší ceně. Procesor M1 a M2 jsou v současnosti nejvýkonnější a zaručí bezproblémově plynulý chod her. A14 a A15 však také utáhnou náročné hry a jen starší procesory Apple A12 a A13 představují riziko ohledně plynulosti her.

Android herní tablety paměťové karty podporují a nabízí větší množství bezplatných aplikací. Aktualizace systému však není tak častá, pokud vůbec je. Řešit musíte také operační paměť, což u iPadOS není problém. Pro nejlepší zážitek ze hry vybírejte mezi tablety se čtyřmi až osmi jádry procesoru - 2 až 4 jádra jsou vhodné jen pro příležitostné hraní.

Jaký tablet do školy a na práci

Za účelem práce a studia je nejvhodnější tablet s klávesnicí, na kterém můžete pohodlně psát poznámky a spravovat dokumenty jako například Excel. Velikost úhlopříčky pak volte podle vlastní potřeby - větší 15palcové pro úpravu fotografií a vytváření prezentací, menší zase pro pohodlné přenášení v příruční tašce.

Jaký tablet na čtení knih

Do tabletu lze nainstalovat aplikaci pro čtení elektronických knih - vybírat můžete ze široké nabídky bezplatných i placených verzí. Prakticky jakýkoliv tablet pak poslouží jako čtečka. Pokud však vybíráte primárně za tímto účelem a oželíte ostatní funkce nebo si s nimi vystačíte u smartphonu, klasická čtečka elektronických knih je vhodnější volbou, neboť méně unavuje oči, protože věrně imituje papír (technologie elektronického inkoustu) a nepoužívá barevný displej. Má také výrazně delší výdrž baterie a nižší hmotnost.

Jaký tablet se SIM kartou

Pokud hodláte tablet často používat na cestách, vyplatí se zvolit tablet na SIM kartu a s podporou 4G sítí tablet LTE. Velikost karty řešit nemusíte - váš operátor vám ji na své prodejně zdarma vyřízne, případně vymění za požadovanou velikost.

Podle čeho vybrat tablet

Parametry

Zajímá vás dostatečně velký displej, nebo potřebujete spíš dlouhou výdrž baterie a dostatečně velkou kapacitu paměti? Jaké jsou vaše možnosti se dozvíte níže.

Úhlopříčka

Úhlopříčky displejů u tabletů se nejčastěji pohybují mezi sedmi a 15 palci. Pokud hodláte mít tablet neustále při sobě a využívat jej jako hlavní nástroj ke komunikaci, sáhněte spíše po menším rozměru, totéž platí i v případě tabletu pro děti. Naopak pro práci nebo časté užívání multimédií jsou vhodnější větší modely.

Úhlopříčka je samozřejmě určující pro celkové rozměry, v případě tabletu se rozhodně nebraňte větším okrajům okolo obrazovky – přijdou totiž vhod pro odložení palců při držení, například během sledování filmů.

Tablet 8 palců Tablet 10 palců Tablet 12 palců

Procesor

Výkon zařízení do značné míry závisí na procesoru, který se stará o běh veškerých procesů včetně operačního systému. V praxi má tedy zásadní vliv na rychlost a schopnost pracovat s náročnějšími aplikacemi. Nejdůležitějšími parametry procesoru jsou frekvence a počet jader. Obecně platí, že čím vyšší je frekvence (GHz), tím lépe. Čím více jader však procesor má, tím nižší frekvence mu stačí ke srovnatelnému výkonu. Z parametrů lze výkon čipu bohužel odhadnout jen do určité míry, konkrétní výkon pak závisí na mnoha dalších faktorech.

Čipy podle výrobce

V případě čipů od amerického výrobce Qualcomm je značení přehledné – řada Snapdragon 4xx je vhodná pro méně náročné uživatele, stačí na běžné brouzdání po internetu, sledování filmů a jednodušší hry. Vyšší řady Snapdragon 6xx a 8xx pak nabídnou dostatek výkonu i pro nejnáročnější aplikace.

U čipů čínského výrobce MediaTek je situace složitější, jelikož nemá žádný logický systém značení, a modelů přitom nabízí nepřeberné množství. Je proto potřeba si vždy vyhledat informace o konkrétním procesoru. Pomoct zde mohou benchmarky, tedy aplikace, které slouží k měření výkonu. Porovnáváním výsledků s jinými čipy můžete získat o výkonu lepší představu.

U Windows tabletů dominuje Intel s řadami Atom, Celeron a Pentium (seřazeno vzestupně dle výkonu), které jsou úsporné a postačí na většinu běžných úkonů. Apple u iPadů používá vlastní řešení, všechna ale poskytují výkon více než dostatečný.

Velikost paměti

Do operační paměti (RAM) tablet ukládá dočasné soubory systému i aplikací. Zjednodušeně řečeno její velikost určuje, kolik aplikací na pozadí zvládne tablet udržet v běhu a jak plynule mezi nimi zvládne přepínat. Vyvarujte se modelů s 1 GB RAM, optimem jsou v dnešní době alespoň 3-4 GB, běžně narazíte i na tablety s 6 nebo 8 GB RAM.

Tablet 2 GB RAM Tablet 3 GB RAM Tablet 4 GB RAM Tablet RAM 6 GB Tablet 8 GB RAM

Uživatelská paměť slouží k ukládání souborů, jako jsou fotky, videa, aplikace a další. Záleží tak samozřejmě na preferencích uživatele, jako minimum však doporučujeme alespoň 32 GB, ideálně pak 64 nebo 128 GB. Je nutné počítat s tím, že samotný operační si může zabrat i více než 10 GB, několik dalších GB pak ostatní aplikace a na vaše data nezbyde příliš místa. Tento problém lze řešit vložením paměťové karty, pokud je tablet podporuje.

Tablet 32 GB Tablet 64 GB Tablet 128 GB

Displej

Ideální rozlišení obrazovky se odvíjí od její úhlopříčky. U menších 7–8palcových tabletů dostatečnou jemnost zajistí již HD (tedy 1 280 × 720/800 px), větší 9–10palcové by měly disponovat alespoň Full HD rozlišením (1 920 × 1 080/1 200 px).

Mezi dražšími zařízeními naleznete modely s ještě více pixely, obraz je díky tomu skutečně jemný a na obrazovku se vejde více informací. Negativně se to ovšem projevuje na spotřebě energie.

Naprostá většina tabletů je vybavena displejem typu IPS, a to včetně iPadů, u nichž výrobce používá marketingové označení Retina poukazující na vysoké rozlišení. Kvalitní displej tohoto druhu nabídne skvělé pozorovací úhly, věrné podání barev a přiměřenou šetrnost k baterii. V menší míře se lze setkat ještě s AMOLED či Super AMOLED displeji, jež barvy vykreslují velmi sytě, a obraz tak působí živě. Nespornou výhodou je u nich lepší zobrazení černé, použitá technologie totiž pro zobrazení této barvy jednoduše vypíná pixely.

Baterie

Kapacita baterie určuje, jak dlouho tablet vydrží bez nabíječky. Optimální hodnotou je zde alespoň osm hodin aktivního používání, některá zařízení ale zvládnou i 12 h. U menších 7–8palcových tabletů by měla činit alespoň 4 000 mAh, u větších přístrojů je poté minimem alespoň 5 000 mAh, ideálně však 6 000 a více. U tabletů s podporou 4G raději sáhněte po ještě větších kapacitách, provoz "na datech" je totiž energeticky náročný. S menší výdrží při stejné kapacitě počítejte také u Windows tabletů, samotný systém i používaný hardware mají vyšší nároky než alternativy v podobě iOS a Android přístrojů.

Tablety mají výrazně větší baterie než smartphony, a to se odráží na době nabíjení. Výhodu zde představuje podpora rychlonabíjení a nabíječka s vyšším výkonem jako součást balení. U takových zařízení lze plné kapacity dosáhnout přibližně během 2–3 hodin.

Konektivita

Důležitým parametrem je u tabletu konektivita. Běžně bývají vybaveny WiFi připojením a naprostá většina disponuje také funkcí Bluetooth. Samozřejmostí už není NFC, jež slouží k rychlému párování s vybraným příslušenstvím, platbám a bleskovému přenosu dat.

V konektorové nabídce je standardem oboustranný USB-C pro nabíjení a přenos dat, některé modely se drží staršího microUSB. Ze segmentu se také naštěstí nevytrácí 3,5mm jack na sluchátka.

Především mezi Windows tablety místy naleznete i širší nabídku, k dispozici může být třeba tablet s HDMI konektorem pro přenos obrazu a zvuku či tablet s USB pro připojení externího úložiště.

Jaký tablet si koupit

Další funkce

Pohodlným doplňkem vyskytujícím se spíše u dražších zařízení je čtečka otisků prstů, jež vám usnadní odemykání a přihlašování do některých služeb. Zaměřte se také na kvalitu a umístění reproduktorů - při sledování filmů oceníte, budou-li se nacházet na přední straně.

 • Tablet s GPS je už dnes standardem i mezi levnými zařízeními.

 • Odolný tablet s voděodolným krytím využijete především na cestách, při práci venku, nebo pokud ho svěříte dětem.

 • Tablet se stylusem je vhodný pro psaní poznámek rukou, kreslení náčrtů a pohodlné ovládání zařízení.

 • Dotykové tablety jsou dnes již prakticky všechny modely.

Cena

Tablet se obvykle pořizuje na delší dobu než chytrý telefon. Proto se nevyplatí na něm nutně šetřit - pokud přesto nechcete investovat vyšší částku, drtivá většina zařízení ve vašem výběru bude mít pravděpodobně operační systém Android. Zařízení s Windows mají startovací hranice o něco výše, nejdražší jsou poté ty s iOS.

Obecně platí, že čím náročnějšími úkony tablet hodláte zatěžovat, tím více byste do něj měli investovat. Pro běžné použití zahrnující především komunikaci a multimédia postačí i několik tisíc korun, naopak u zařízení pro profesionální použití se vyplatí investice i nad 10 000 Kč.

Příslušenství

Grafické tablety

Stylusy

Ochranné fólie pro tablety

Pouzdra pro tablety

Paměťové karty

Nejčastější dotazy

K čemu je dockovací stanice na tablet?

Rozšiřují nabídku konektorů, nejčastěji o USB. Díky tomu k nim můžete připojit například klávesnici či myš, což výrazně zvýší pracovní využití.

Mohu k tabletu připojit klávesnici?

Pokud tablet disponuje USB konektorem, nebo Bluetooth, lze připojit kompatibilní klávesnici. U Windows tabletů ji často naleznete přímo v balení jako součást produktu, seženete je ale i k ostatním zařízením.


Užitečné články

Top hry na mobil Nahrávání obrazovky na Androidu (Samsung) Nejlepší aplikace pro Android Jak propojit tablet s TV Jak na bezdrátové propojení PC s TV Nejlepší levné notebooky na doma Jak platit přes Apple Pay a Google Pay