Na trhu v současnosti naleznete tablety za dva, ale i za třicet tisíc. Některé jsou určeny čistě pro zábavu, jiné poslouží jako pracovní nástroj. Komunikujte, pracujte, bavte se. S tabletem, který splní vaše očekávání. Vyberte si ten nejvhodnější.

Trh s tablety má největší boom již za sebou, stále je však z čeho vybírat. K dispozici jsou zařízení různých velikostí, výkonů i určení, a získat před samotným nákupem přehled se tudíž vyplatí.
Použití
Nejčastěji jsou tablety používány pro užívání multimédií, brouzdání po internetu a komunikaci. Zde závisí, jestli budete přístroj používat primárně v domácnosti nebo na cestách – v druhém případě se vyplatí sáhnout po modelu s podporou 4G LTE sítí, do kterého můžete vložit datovou SIM. Pokud na zařízení hodláte hrát hry, potřebujete zase co nejvyšší výkon. Někteří lidé také využívají tablet jako čtečku, pokud ale oželíte ostatní funkce nebo si s nimi vystačíte u smartphonu, klasická čtečka elektronických knih méně unavuje oči, má výrazně delší výdrž baterie a je nesrovnatelně lehčí.
Tablet může dobře posloužit i jako pracovní nástroj. V takovém případě je nejlepší sáhnout po modelu s operačním systémem Windows 10 nebo Windows 11, protože na ně jsou k dispozici veškeré aplikace jako na běžný počítač. Jediným limitem je zde pochopitelně výkon, dražší tablety však v tomto ohledu umí překvapit. Vyloženě ze hry není pro toto použití ani Apple iPad, především ve verzi Pro s 12,9palcovým displejem. Ten poskytuje dostatek prostoru například pro práci s grafikou.
Většina tabletů Windows tabletů se vyrábí jako zařízení 2v1. To znamená, že k nim dostanete i připojitelnou klávesnici, a lze je tak používat takřka jako běžný notebook. Výkonem a nabídkou konektorů na tom ale taková zařízení bývají hůř. Alternativou, která na tom v těchto ohledech bývá lépe, jsou notebooky s kloubem otočným v úhlu 360 °. Používání v režimu tabletu u nich ale už kvůli hmotnosti není příliš pohodlné.
K jednoduchým úkonům typu psaní poznámek a organizace kalendáře lze samozřejmě využít i tablety s Androidem. Stejně jako na ostatních platformách i zde naleznete slušnou nabídku kancelářských balíků, organizérů a dalších aplikací tohoto ražení. Určeny jsou ale primárně pro konzumaci multimediálního obsahu a na pokročilejší pracovní využití se hodí asi ze všech nejméně.

Pořizujete tablet dětem? Pak by vás mohly zaujmout dětské modely s odolnou pogumovanou konstrukcí a předinstalovanými výukovými aplikacemi. Právě tyto dva parametry mají za následek, že takové tablety vyjdou dráž než běžné se srovnatelnou výbavou. Zjistěte si proto, jak použitelné aplikace ve skutečnosti jsou, a vždy zvažte, jestli nebude lepší pořídit přístroj s lepší výbavou a aplikace do něj stáhnout. Dětské tablety většinou mají jen velmi základní hardwarové parametry dostačující pro výukové aplikace, instalace dalších programů ale může mít za následek razantní zpomalení. U dětského tabletu také určitě zainvestujte do pouzdra.
Pokud chcete vypilovat jazykové dovednosti svého dítěte, nebo i svoje, vybavte tablet výukovou aplikací - v našem článku vám pomůžeme najít nejlepší aplikace na učení angličtiny.
Velikost
Od plánovaného použití se odvíjí i optimální velikost. Úhlopříčky displejů u tabletů se nejčastěji pohybují mezi sedmi a deseti palci. Pokud hodláte tablet mít neustále při sobě a využívat jej jako hlavní nástroj ke komunikaci, sáhněte spíše po menším rozměru, totéž platí i v případě tabletu pro děti. Naopak pro práci nebo časté užívání multimédií jsou vhodnější větší modely.
Úhlopříčka je samozřejmě určující pro celkové rozměry, v případě tabletu se rozhodně nebraňte větším okrajům okolo obrazovky – přijdou totiž vhod pro odložení palců při držení, například během sledování filmů.
Odlišnosti naleznete také u poměru stran. Tablety s širokoúhlým displejem (16:9/16:10) jsou vhodnější na časté sledování filmů, prohlížení internetu a psaní je naopak pohodlnější na zařízeních s poměrem 4:3.

Hardware
Výkon zařízení do značné míry závisí na procesoru, který se stará o běh veškerých procesů včetně operačního systému. V praxi má tedy zásadní vliv na rychlost a schopnost pracovat s náročnějšími aplikacemi. Nejdůležitějšími parametry procesoru jsou frekvence a počet jader. Obecně platí, že čím vyšší je frekvence (GHz), tím lépe. Čím více jader však procesor má, tím nižší frekvence mu stačí ke srovnatelnému výkonu. Z parametrů lze výkon čipu bohužel odhadnout jen do určité míry, konkrétní výkon pak závisí na mnoha dalších faktorech.
V případě čipů od amerického výrobce Qualcomm je značení přehledné – řada Snapdragon 4xx je vhodná pro méně náročné uživatele, stačí na běžné brouzdání po internetu, sledování filmů a jednodušší hry. Vyšší řady Snapdragon 6xx a 8xx pak nabídnou dostatek výkonu i pro nejnáročnější aplikace.
U čipů čínského výrobce MediaTek je situace složitější, jelikož nemá žádný logický systém značení, a modelů přitom nabízí nepřeberné množství. Je proto potřeba si vždy vyhledat informace o konkrétním procesoru. Pomoct zde mohou benchmarky, tedy aplikace, které slouží k měření výkonu. Porovnáváním výsledků s jinými čipy můžete získat o výkonu lepší představu.
U Windows tabletů dominuje Intel s řadami Atom, Celeron a Pentium (seřazeno vzestupně dle výkonu), které jsou úsporné a postačí na většinu běžných úkonů. Apple u iPadů používá vlastní řešení, všechna ale poskytují výkon více než dostatečný.
Do operační paměti (RAM) tablet ukládá dočasné soubory systému i aplikací. Zjednodušeně řečeno její velikost určuje, kolik aplikací na pozadí zvládne tablet udržet v běhu a jak plynule mezi nimi zvládne přepínat. Vyvarujte se modelů s 1 GB RAM, optimem jsou v dnešní době alespoň 3-4 GB, běžně narazíte i na tablety s 6 nebo 8 GB RAM.
Uživatelská paměť slouží k ukládání souborů, jako jsou fotky, videa, aplikace a další. Záleží tak samozřejmě na preferencích uživatele, jako minimum však doporučujeme alespoň 32 GB, ideálně pak 64 nebo 128 GB. Je nutné počítat s tím, že samotný operační si může zabrat i více než 10 GB, několik dalších GB pak ostatní aplikace a na vaše data nezbyde příliš místa. Tento problém lze řešit vložením paměťové karty, pokud to tablet podporuje.
Operační systém

iOS
Pro mnoho laiků je iPad v podstatě synonymem pro slovo tablet. Všechny iPady disponují operačním systémem iOS, který vyniká velmi dobrou optimalizací a širokou nabídkou aplikací uzpůsobených pro používání na tabletu. Apple také dopřává zařízením dlouholetou podporu, a i u dva roky starého modelu tak budete mít nejnovější verzi systému. Nevýhodu představuje uzavřenost, aplikace tudíž nezískáte jinak než z obchodu App Store a multimédia do tabletu musíte dostávat skrze software iTunes.

Android
Mezi levnými zařízeními dominuje operační systém Android, setkáte se s ním ale u vybavenějších přístrojů. Výběr je tedy vskutku pestrý. Systém nabízí široké možnosti přizpůsobení a všechny soubory můžete jednoduše stáhnout a otevřít přímo v tabletu. Na druhou stranu tím vzniká větší riziko instalace viru či jinak škodlivého programu, což se u iOS prakticky stát nemůže. U mnoha zařízení je také problémem podpora, často končí s tou verzí systému, se kterou vstoupí na trh. Především mezi levnějšími tablety také není vždy systém dobře odladěn, a není tak dostatečně plynulý.
Nezapomeňte také na zábavu, v našem článku najdete Nejlepší hry na Android.

Windows
V posledních letech se rozmohly také tablety s Windows. Ty jsou v podstatě k nerozeznání od verze známé z počítačů, samozřejmě je ale k dispozici režim pro jednodušší ovládání dotykem. Pozor na variantu Windows 10 S, která na rozdíl od té běžné neumožňuje instalaci aplikací z jiných zdrojů než oficiálního Microsoft Storu. Výhodou Windows na tabletu je nabídka programů a možnost používat počítačové aplikace, z toho ale plyne občas složitější ovládání, jelikož zdaleka ne všechny aplikace jsou pro používání na tabletu uzpůsobené. Systém má oproti konkurenci také větší nároky na hardware, což má za následek vyšší energetickou náročnost a tím i slabší výdrž oproti srovnatelně vybaveným konkurentům.
Displej
Ideální rozlišení obrazovky se odvíjí od její úhlopříčky. U menších 7–8palcových tabletů dostatečnou jemnost zajistí již HD (tedy 1 280 x 720/800 px), větší 9–10palcové by měly disponovat alespoň Full HD rozlišením (1 920 x 1 080/1 200 px).
Mezi dražšími zařízeními naleznete modely s ještě více pixely, obraz je díky tomu skutečně jemný a na obrazovku se vejde více informací. Negativně se to ovšem projevuje na spotřebě energie.
Naprostá většina tabletů je vybavena displejem typu IPS, a to včetně iPadů, u nichž výrobce používá marketingové označení Retina poukazující na vysoké rozlišení. Kvalitní displej tohoto druhu nabídne skvělé pozorovací úhly, věrné podání barev a přiměřenou šetrnost k baterii.
V menší míře se lze setkat ještě s AMOLED či Super AMOLED displeji, jež barvy vykreslují velmi sytě, a obraz tak působí velice živě. Jde o ještě lepší zobrazení barev než u IPS technologie. Na někoho může ale podání barev být až příliš agresivní. Nespornou výhodou je u nich lepší černá, použitá technologie totiž pro zobrazení této barvy jednoduše vypíná pixely, a zároveň tím tak šetří baterii.
Baterie
Kapacita baterie určuje, jak dlouho tablet vydrží bez nabíječky. Optimální hodnotou je zde alespoň osm hodin aktivního používání, některá zařízení ale zvládnou i 12 h. U menších 7–8palcových tabletů by měla činit alespoň 4 000 mAh, u větších přístrojů je poté minimem alespoň 5 000 mAh, ideálně však 6 000 a více. U tabletů s podporou 4G raději sáhněte po ještě větších kapacitách, provoz "na datech" je totiž energeticky náročný. S menší výdrží při stejné kapacitě počítejte také u Windows tabletů, samotný systém i používaný hardware mají vyšší nároky než alternativy v podobě iOS a Android přístrojů.
Tablety mají výrazně větší baterie než smartphony, a to se odráží na době nabíjení. Výhodu zde představuje podpora rychlonabíjení a nabíječka s vyšším výkonem jako součást balení. U takových zařízení lze plné kapacity dosáhnout přibližně během 2–3 hodin.
Konektivita

Důležitým parametrem je u tabletu konektivita. Běžně bývají vybaveny WiFi připojením, naprostá většina disponuje také Bluetooth, který umožní připojení bezdrátových zařízení. Samozřejmostí už není NFC, jež slouží k rychlému párování s vybraným příslušenstvím, platbám a bleskovému přenosu dat. Pokud hodláte tablet často používat na cestách, vyplatí se zainvestovat do zařízení se slotem na SIM kartu a podporou 4G sítí.
V konektorové nabídce je již standardem oboustranný USB-C konektor pro nabíjení a přenos dat, některé modely se drží staršího microUSB. Ze segmentu se také naštěstí nevytrácí 3,5mm jack na sluchátka.
Především mezi Windows tablety místy naleznete i širší nabídku, k dispozici může být třeba HDMI konektor pro přenos obrazu a zvuku či plnohodnotné USB. To naleznete především u dokovacích stanic s klávesnicí, které nejčastěji nabízí 2v1 zařízení se systémem Windows. Tyto docky někdy mohou obsahovat také přídavnou baterii či úložiště.
Další funkce a možnosti
Většina tabletů je vybavena fotoaparáty, ačkoli kvalitou mnoho z nich neoslní. Megapixely o kvalitě napoví jen částečně, lze ale říci, že pokud to s focením myslíte vážněji, chtějte alespoň 8 Mpx. Skutečnou představu o kvalitě snímků ale získáte až z recenzí zařízení, zkušeností uživatelů či přímo z ukázkových snímků z daného modelu. Protože focení je u tabletu spíše okrajovou záležitostí, především u levnějších kusů je kvalita obvykle slabší. Častěji budete pravděpodobně využívat přední kameru, která přijde vhod například u videohovorů.
Samozřejmostí u tabletů není přisvětlovací dioda, při snímání za horších světelných podmínek je však nutností. Zajímat by vás měla také ohnisková vzdálenost fotoaparátu, kde platí, že čím je nižší, tím širší je záběr objektivu.
Pohodlným doplňkem vyskytujícím se spíše u dražších zařízení je čtečka otisků prstů, jež vám usnadní odemykání a přihlašování do některých služeb. Zaměřte se také na kvalitu a umístění reproduktorů, třeba při častém sledování filmů rozhodně oceníte, budou-li se nacházet na přední straně. Vhod přijde podpora GPS pro určování polohy, ta se naštěstí stala standardem i mezi levnými zařízeními.
Cena
Tablet se obvykle kupuje na delší dobu než třeba chytrý telefon a sloužit může klidně pět a více let. Proto se nevyplatí na něm nutně šetřit. Pokud je pro vás přesto tento parametr prioritou, drtivá většina zařízení ve vašem výběru bude pravděpodobně mít operační systém Android. Zařízení s Windows mají startovací hranice o něco výše, nejdražší jsou poté ty s iOS.
Obecně platí, že čím náročnějšími úkony tablet hodláte zatěžovat, tím více byste do něj měli investovat. Pro běžné použití zahrnující především komunikaci a multimédia postačí i několik tisícikorun, naopak u zařízení pro profesionální použití se může vyplatit i investice nad 10 000 Kč.

Příslušenství
Platí, že čím prodávanější tablet od známého výrobce, tím větší výběr příslušenství.
Pokud chcete například kryt na míru, přesvědčte se, že se vůbec něco takového pro vámi vybraný model vyrábí. Pouzdra se nicméně vyrábí i v univerzálních provedeních dle velikosti, vždy je ale dobré si kompatibilitu ověřit, například poměr stran může být zrádným parametrem.
Velký displej tabletu je pochopitelně velmi náchylný k poškození, vyplatí se proto pořídit si fólii či sklo. Zaměřte se na to, jestli je k dispozici produkt přímo pro daný tablet tak, aby seděly výřezy například pro mikrofon či přední kameru.
Oblíbeným příslušenstvím jsou také různé stojany, může se jednat buď o univerzální bez dalších funkcí, nebo třeba o dokovací s bezdrátovým nabíjením. Některé docky také rozšiřují nabídku konektorů, nejčastěji o USB. Díky tomu k nim tak můžete připojit například klávesnici či myš, což výrazně zvýší pracovní využití.
Alternativou jsou dockovací klávesnice určené přímo tabletům na míru. U Windows tabletů ji často naleznete přímo v balení jako součást produktu, seženete je ale i k ostatním zařízením. Některé mohou být vybaveny dodatečnou baterií či konektory, například plnohodnotným USB pro připojení externího disku či myši.
Související články
Top hry na mobil Nahrávání obrazovky na Androidu (Samsung) Nejlepší aplikace pro Android Jak propojit tablet s TV Jak na bezdrátové propojení PC s TV