Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Tablety

Jak vybrat tablet?

 
Komunikujte, pracujte, bavte se. S tabletem, který splní vaše očekávání.
 
Na trhu v současnosti naleznete tablety za dva, ale i za třicet tisíc. Některé jsou určeny čistě pro zábavu, jiné poslouží jako pracovní nástroj. Vyberte si ten nejvhodnější.
 
 
 
Trh s tablety má největší boom již za sebou, stále je však z čeho vybírat. K dispozici jsou zařízení různých velikostí, výkonů i určení, a získat před samotným nákupem přehled se tudíž vyplatí.
 
 
 

Na co se při výběru zaměřit?

 

Použití

 
Pořizujete tablet dětem? Pak by vás mohly zaujmout dětské modely s odolnou pogumovanou konstrukcí a předinstalovanými výukovými aplikacemi. Právě tyto dva parametry mají za následek, že takové tablety vychází dráž než běžné se srovnatelnou výbavou. Zjistěte si proto, jak použitelné aplikace ve skutečnosti jsou, a vždy zvažte, jestli nebude lepší pořídit přístroj s lepší výbavou a aplikace do něj stáhnout. Dětské tablety většinou mají jen velmi základní hardwarové parametry dostačující pro výukové aplikace, instalace dalších programů ale může mít za následek razantní zpomalení. U dětského tabletu také určitě zainvestujte do pouzdra.
 
Nejčastěji jsou tablety používány pro užívání multimédií, brouzdání po internetu a komunikaci. Zde závisí, jestli budete přístroj používat primárně v domácnosti nebo na cestách – v druhém případě se vyplatí sáhnout po modelu s podporou 4G sítí, do kterého můžete vložit datovou SIM. Pokud na zařízení hodláte hrát, potřebujete zase co nejvyšší výkon. Někteří lidé také využívají tablet jako čtečku, pokud ale oželíte ostatní funkce nebo si s nimi vystačíte u smartphonu, klasická čtečka méně unavuje oči, má výrazně delší výdrž baterie a je nesrovnatelně lehčí.
 
Tablet samozřejmě může posloužit i jako pracovní nástroj. V takovém případě je nejlepší sáhnout po modelu s operačním systémem Windows 10, protože na něj jsou k dispozici veškeré aplikace jako na běžný počítač. Jediným limitem je zde pochopitelně výkon, dražší tablety však v tomto ohledu umí překvapit. Vyloženě ze hry není pro toto použití ani iPad, především ve verzi Pro s 13palcovým displejem. Ten poskytuje dostatek prostoru například pro práci s grafikou. 
 
K jednoduchým úkonům typu psaní poznámek a organizace kalendáře lze samozřejmě využít i tablety s Androidem. Stejně jako na ostatních platformách i zde naleznete slušnou nabídku kancelářských balíků, organizérů a dalších aplikací tohoto ražení. Pro pokročilejší pracovní využití se ale hodí asi ze všech nejméně.
 
Většina Windows tabletů se vyrábí jako zařízení 2v1. To znamená, že k nim dostanete i připojitelnou klávesnici, a lze je tak používat takřka jako běžný notebook. Výkonem a nabídkou konektorů na tom ale taková zařízení bývají hůř. Alternativou, která na tom v těchto ohledech bývá lépe, jsou notebooky s kloubem otočným v úhlu 360 °. Používání v režimu tabletu u nich ale už kvůli hmotnosti není příliš pohodlné. 
 
 

Velikost

 
Od plánovaného použití se odvíjí i optimální velikost. Úhlopříčky displejů u tabletů se nejčastěji pohybují mezi sedmi a deseti palci. Pokud hodláte tablet mít neustále při sobě a využívat jej jako hlavní nástroj ke komunikaci, sáhněte spíše po menším rozměru, totéž platí i v případě tabletu pro děti. Naopak pro práci nebo časté užívání multimédií jsou vhodnější větší modely.

 
Úhlopříčka je samozřejmě určující pro celkové rozměry, v případě tabletu se rozhodně nebraňte větším okrajům okolo obrazovky – přijdou totiž vhod pro odložení palců při držení, například během sledování filmů.
 
Odlišnosti naleznete také u poměru stran. Tablety s širokoúhlým displejem (16 : 9/16 : 10) jsou vhodnější na časté sledování filmů, prohlížení internetu a psaní je naopak pohodlnější na zařízeních s poměrem 4 : 3. 
 
 

Hardware

 
Výkon zařízení do značné míry závisí na procesoru, který se stará o běh veškerých procesů včetně operačního systému. V praxi má tedy zásadní vliv na rychlost a schopnost pracovat s náročnějšími aplikacemi. Přestože jsou k sehnání čtyřjádrové i desetijádrové procesory, i nejnižší údaj je sám o sobě dostačující. Podobně je tomu u frekvence, kde se hodnoty pohybují od 1,2 GHz výše. Sám o sobě údaj sice není zcela určující, nicméně pro náročnější operace a hry hledejte tablet alespoň s 1,8 GHz. Naopak pro běžnou komunikaci a multimédia vám vystačí zmíněných 1,2 GHz. Z parametrů lze výkon čipu bohužel odhadnout jen do určité míry, konkrétní výkon pak závisí na mnoha dalších faktorech.
 
 
Do operační paměti (RAM) tablet ukládá dočasné soubory systému i aplikací, zjednodušeně její velikost tedy určuje, kolik toho zařízení dokáže v jednu chvíli udržet v paměti. Vyvarujte se modelů s 1 GB RAM, jistotou jsou až 2 GB. U zařízení Windows sáhněte pokud možno po variantě se 4 GB, u levnějších modelů ale poloviční hodnota postačí.
 
Uživatelská paměť slouží k ukládání souborů, jako jsou fotky, videa, aplikace a další. Záleží tak samozřejmě na preferencích uživatele, optimální minimum však představuje alespoň 32 GB. Mezi levnějšími zařízeními narazíte na poloviční i čtvrtinovou hodnotu, u nich tak vyžadujte podporu paměťových karet a počítejte s investicí do ní.
Většina tabletů je vybavena eMMC úložišti, jež jsou rychlostí srovnatelná s běžnými plotnovými disky, avšak za nižší spotřeby energie. Některá 2v1 zařízení s Windows nabídnou i SSD disk, který vyniká velmi vysokou rychlostí, výrazně si za něj ale připlatíte.
 
 

Funkce a možnosti

 
Většina tabletů je vybavena fotoaparáty, ačkoli kvalitou mnoho z nich neoslní. Megapixely o kvalitě napoví jen částečně, lze ale říci, že pokud to s focením myslíte vážněji, chtějte alespoň 8 Mpx. Minimem i pro nenáročné použití je poté 5 Mpx. Skutečnou představu o kvalitě snímků ale získáte až z recenzí zařízení, zkušeností uživatelů či přímo z ukázkových snímků z daného modelu. Protože focení je u tabletu spíše okrajovou záležitostí, především u levnějších kusů je kvalita obvykle slabší. Častěji budete pravděpodobně využívat přední kameru, která přijde vhod například u videohovorů. 
Samozřejmostí u tabletů není přisvětlovací dioda, při snímání za horších světelných podmínek je však nutností. Zajímat by vás měla také ohnisková vzdálenost fotoaparátu, kde platí, že čím je nižší, tím je objektiv širokoúhlejší. 
 
Pohodlným doplňkem vyskytujícím se spíše u dražších zařízení je čtečka otisků prstů, jež vám usnadní odemykání a přihlašování do některých služeb. Zaměřte se také na kvalitu a umístění reproduktorů, třeba při častém sledování filmů rozhodně oceníte, budou-li se nacházet na přední straně. Vhod přijde podpora GPS pro určování polohy, ta se naštěstí stala standardem i mezi levnými zařízeními.
 
 
 
 

Operační systém

 
Pro mnoho laiků je iPad v podstatě synonymem pro slovo tablet. Všechny iPady disponují operačním systémem iOS, který vyniká velmi dobrou optimalizací a širokou nabídkou aplikací uzpůsobených pro používání na tabletu. Apple také dopřává zařízením dlouholetou podporu, a i u dva roky starého modelu tak budete mít nejnovější verzi systému.
Nevýhodu představuje uzavřenost, aplikace tudíž nezískáte jinak než z obchodu App Store a multimédia do tabletu musíte dostávat skrze software iTunes. 
 
Mezi levnými zařízeními dominuje operační systém Android, setkáte se s ním ale u vybavenějších přístrojů. Výběr je tedy vskutku pestrý. Systém nabízí široké možnosti přizpůsobení a všechny soubory můžete jednoduše stáhnout a otevřít přímo v tabletu. Na druhou stranu tím vzniká větší riziko instalace viru či jinak škodlivého programu, což se u iOS prakticky stát nemůže.
U mnoha zařízení je také problémem podpora, často končí s tou verzí systému, se kterou vstoupí na trh. Především mezi levnějšími tablety také není vždy systém dobře odladěn, a není tak dostatečně plynulý.
 
V posledních letech se rozmohly také tablety s Windows. Ty jsou v podstatě k nerozeznání od verze známé z počítačů, samozřejmě je ale k dispozici režim pro jednodušší ovládání dotykem. Pozor na variantu Windows 10 S, která na rozdíl od té běžné neumožňuje instalaci aplikací z jiných zdrojů než oficiálního Microsoft Storu.
Výhodou Windows na tabletu je nabídka programů a možnost používat počítačové aplikace, z toho ale plyne občas složitější ovládání, jelikož zdaleka ne všechny aplikace jsou pro používání na tabletu uzpůsobené. Systém má oproti konkurenci také větší nároky na hardware, což má za následek vyšší energetickou náročnost a tím i slabší výdrž oproti srovnatelně vybaveným konkurentům.
 
 
 
 

Displej

 
Ideální rozlišení obrazovky se odvíjí od její úhlopříčky. U menších 7–8palcových tabletů dostatečnou jemnost zajistí již HD (tedy 1 280 x 720/800 px), větší 9–10palcové by měly disponovat alespoň Full HD rozlišením (1 920 x 1 080/1 200 px).
 
 
Naprostá většina tabletů je vybavena displejem typu IPS, a to včetně iPadů, u nichž výrobce používá marketingové označení Retina poukazující na vysoké rozlišení. Kvalitní displej tohoto druhu nabídne skvělé pozorovací úhly, věrné podání barev a přiměřenou šetrnost k baterii.
V malé míře se lze setkat ještě s AMOLED či Super AMOLED displeji, jež barvy vykreslují velmi sytě, a obraz tak působí velice živě. Jde o ještě lepší zobrazení barev než u IPS technologie. Na někoho může ale podání být až příliš agresivní. Nespornou výhodou je u nich lepší černá, použitá technologie totiž pro zobrazení této barvy jednoduše vypíná pixely, a zároveň tím tak šetří baterii.
 
 
 
 

Baterie

 
Kapacita baterie určuje, jak dlouho tablet vydrží bez nabíječky. Optimální hodnotou je zde alespoň osm hodin aktivního používání, některá zařízení ale zvládnou i 12. U menších 7–8palcových tabletů by měla činit alespoň 4 000 mAh, u větších přístrojů je poté minimem alespoň 5 000 mAh, ideálně však 6 000 a více. U tabletů s podporou 4G raději sáhněte po ještě větších kapacitách, provoz na datech je totiž energeticky náročný. S menší výdrží při stejné kapacitě počítejte také u Windows tabletů, samotný systém i používaný hardware mají vyšší nároky než alternativy v podobě iOS a Android přístrojů.
 
 
 
 
 

Konektivita

 
Důležitým parametrem je u tabletu konektivita. Běžně bývají vybaveny WiFi připojením, naprostá většina disponuje také Bluetooth, který umožní připojení bezdrátových zařízení. Samozřejmostí už není NFC, jež slouží k rychlému párování s vybraným příslušenstvím, platbám a bleskovému přenosu dat. Pokud hodláte tablet často používat na cestách, vyplatí se zainvestovat do zařízení se slotem na SIM kartu a podporou 4G sítí. 
 
V konektorové nabídce je standardem microUSB či novější oboustranný USB-C konektor pro nabíjení a přenos dat, ze segmentu se také naštěstí nevytrácí 3,5mm jack na sluchátka.

 
Především mezi Windows tablety místy naleznete i širší nabídku, k dispozici může být třeba HDMI konektor pro přenos obrazu a zvuku či plnohodnotné USB. To naleznete především u dokovacích stanic s klávesnicí, které nejčastěji nabízí 2v1 zařízení se systémem Windows. Tyto docky někdy mohou obsahovat také přídavnou baterii či úložiště.
 
 
 
 

Cena

 
Tablet se obvykle kupuje na delší dobu než třeba chytrý telefon a sloužit může klidně pět a více let. Proto se nevyplatí na něm šetřit za každou cenu. Pokud je pro vás přesto tento parametr prioritou, drtivá většina zařízení ve vašem výběru bude pravděpodobně mít operační systém Android. Zařízení s Windows mají startovací hranice o něco výše, nejdražší jsou poté ty s iOS.
Obecně platí, že čím náročnějšími úkony tablet hodláte zatěžovat, tím více byste do něj měli investovat. Pro běžné použití zahrnující především komunikaci a multimédia postačí i několik tisícikorun, naopak u zařízení pro profesionální použití se může vyplatit i investice nad 10 000 Kč.
 
 
 
 

Příslušenství

 
Platí, že čím prodávanější tablet od známého výrobce, tím větší výběr příslušenství.
Pokud chcete například kryt na míru, přesvědčte se, že se vůbec něco takového pro vámi vybraný model vyrábí. Pouzdra se nicméně vyrábí i v univerzálních provedeních dle velikosti, vždy je ale dobré si kompatibilitu ověřit, například poměr stran může být zrádným parametrem.
 
Velký displej tabletu je pochopitelně velmi náchylný k poškození, vyplatí se proto pořídit si fólii či sklo. Zaměřte se na to, jestli je k dispozici produkt přímo pro daný tablet tak, aby seděly výřezy například pro mikrofon či přední kameru. 

 
Oblíbeným příslušenstvím jsou také různé stojany, může se jednat buď o univerzální bez dalších funkcí, nebo třeba o dokovací s bezdrátovým nabíjením. Některé docky také rozšiřují nabídku konektorů, nejčastěji o USB. Díky tomu k nim tak můžete připojit například klávesnici či myš, což výrazně zvýší pracovní využití.
 
 
Porovnat tablety