Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Tablety

Jak vybrat tablet?

Tablety jsou užitečná zařízení, která se hodí pro rychlý přístup k internetovému obsahu, čtení elektronických knih, sledování filmů, prohlížení fotografií a celé řadě dalších činností. Oproti notebookům a netbookům nabízejí o poznání menší rozměry, vše se ale odvíjí od úhlopříčky displeje, což je jeden z hlavních faktorů při výběru tabletu. Dále je nutné si před koupí ujasnit, k čemu tablet budete chtít používat, protože celá řada funkcí se odvíjí od toho, jaký operační systém se v tabletu  nachází.

K tabletu si můžete pořídit celou řadu příslušenství, které dále rozšíří jeho funkce a možnosti. Velice oblíbené jsou mezi uživateli doky s hardwarovou klávesnicí, které v sobě často ukrývají druhý akumulátor a rozšiřující konektorovou výbavu.


Rychlé odkazy:
Apple iPad
Malé tablety do 7"'
Tablety s 10" obrazovkou
Tablety s wi-fi a 3G

Velikost displeje, rozměry a hmotnost

Na trhu je v současné době dostupná celá řada tabletů, které se od sebe na první pohled liší úhlopříčkou displeje. Ty nejmenší začínají na 6 palcích, ty největší atakují hranici 13 palců. Ideální rozměr se liší v závislosti na potřebách uživatele, avšak mezi  nejčastěji používané tablety se řady ty s úhlopříčkou v rozmezí 7 až 10 palců.

V poslední době do této kategorie začaly zasahovat také tabletofony (phablety). Jde o poměrně specifickou kategorii zařízení, která se nachází na pomezí mezi běžnými telefony a tablety. Úhlopříčka displeje se pohybuje okolo hranice 6 palců.

Velkou roli při výběru hraje tloušťka a hmotnost. Čím větší tablet je, tím hůře se s ním bude manipulovat, vyšší hmotnost se zase po dlouhodobém používání může přenést do nepříjemné bolesti rukou.

Procesor a operační paměť

Výkon tabletu se odvíjí nejen od dobré optimalizace systému na daný hardware, ale také od použitého procesoru a velikosti operační paměti RAM. Nejlevnější tablety disponují 512 MB RAM, střední třída povětšinou sází na 2 GB RAM a ty nejlépe vybavené modely nabízejí 3 nebo 4 GB RAM.

Při výběru nepodceňujte použitý procesor. „Nejsou čtyři jádra jako čtyři jádra,“ říká se a něco na tom bude. Například čtyřjádrový čip od Qualcommu či NVidie (Tegra) nabídne podstatně lepší výpočetní výsledky než obdobný čip od MediaTeku nebo Rockchipu. Výkonnější čipy jsou pochopitelně nákladnější na výrobu, což se projeví i na vyšší ceně tabletu.

Jaký zvolit operační systém?

Průkopníkem mezi tablety dlouhou dobu byl iPad od společnosti Apple, který je vybavený operačním systémem iOS. Ten je oproti konkurenčnímu Androidu o poznání více uzavřený, ale díky obrovskému množství kvalitních aplikací z App Store jej můžete rychle rozšířit o nové možnosti; vyniká také výbornou stabilitou a rychlou odezvou na uživatelské příkazy.

Google před časem představil novou verzi operačního systému Android 4.4 "KitKat", která je skvěle optimalizovaná pro používání na tabletech a celkem výrazně se od verze pro mobilní telefony liší, kompatibilita aplikací však zůstala zachována.

Oba dva operační systémy podporují pokročilý multitasking, takže je možné se rychle přepínat mezi spuštěnými aplikacemi.

Oba dva operační systémy nabízejí bohatou multimediální podporu, což oceníte zejména při sledování filmů. V případě Androidu je základní podpora o něco lepší, u iOS však není problém z App Store stáhnout přehrávače s pokročilejšími funkcemi, které nabídnou podporu pro přehrávání dalších formátů. Pokud si tablet iPad pořídíte, je nutné počítat s tím, že veškerý obsah (hudba, filmy, podcasty, fotografie, kontakty, kalendář...) do zařízení dostanete skrze program iTunes, což nemusí každému vyhovovat. Na druhou stranu máte díky iTunes k dispozici komplexního správce, takže už do systému není nutné instalovat další programy.

Android je v tomto směru mnohem přístupnější, aplikace můžete instalovat jak skrze Obchod Google Play, tak také přímo z paměťové karty. Oproti iOS vám Android umožní i složitější zásahy do systému, což ocení zejména zkušení uživatelé. V App Store (iOS) a Google Play (Android) kromě aplikací a her naleznete také hudbu a knihy. Potěšující je, že nechybí ani český obsah, a zejména čtení magazínů a knih je na tabletech velice pohodlné a snadno si na něj zvyknete.

V poslední době se na trhu objevuje stále více tabletů  s operačním systémem Windows 8.1/RT, ve kterém využijete jak klasické prostředí známé z desktopu, tak také speciální rozhraní pro dotykové ovládání. V případě tabletů s Windows jsou nároky na hardware o něco vyšší než u iOS a Androidu, takže počítejte s nepatrně nižší výdrží. A vzhledem k výkonnějšímu hardware je rovněž nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Na druhou stranu, v případě tabletů s Windows 8.1/RT vlastně získáváte plnohodnotný počítač zabalený do kompaktnějšího těla. A stejně jako v případě tabletů s Androidem a iOS, se nabízí celá řada rozšiřujícího příslušenství.

Zcela novou skupinou jsou pak tzv. hybridní tablety, které v sobě nejčastěji kombinují systémy Android a Windows (v dual-bootu). U uživatelů ale zatím příliš mnoho úspěchů neslaví, za což do jisté míry mohou i výrazně vyšší pořizovací náklady.

Baterie a výdrž

Při výběru byste rozhodně neměli podceňovat jeho výdrž. Ta se odvíjí od toho, co všechno s tabletem děláte. Pokud budete aktivně surfovat přes Wi-Fi či datové přenosy, sledovat film, vybijete zařízení mnohem rychleji, než když budete číst elektronickou knihu nebo prohlížet obrázky. Některé tablety vydrží při plném zatížení 10 až 14 hodin provozu. U levnějších zařízení je většinou výdrž nižší, což je dáno i menší kapacitou akumulátoru a slabší optimalizací ze strany výrobce.

Data a připojení

Všechny tablety na trhu jsou vybaveny Wi-Fi modulem a u některých se můžete setkat také se slotem na SIM kartu, skrze kterou je možné využívat datových přenosů operátora (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/LTE). To oceníte zejména v oblastech, kde nejsou dostupné žádné bezdrátové sítě. Tablety se pro prohlížení internetu skvěle hodí, proto se vyplatí před koupí zapřemýšlet, zda budete chtít této možnosti využívat kdekoliv, v takovém případě si ale k ceně tabletu nezapomeňte připočítat částku za měsíční datový paušál u operátora.

Příslušenství a možnosti rozšíření

K tabletům existuje celá řada příslušenství. Pro psaní e-mailů a delších textů například oceníte výše zmiňovanou externí klávesnici; některé se párují přes Bluetooth, jiné se s tabletem propojí skrze kabel. Lze se setkat také s klávesnicemi, které jsou napevno integrovány v ochranném pouzdře, ve kterém lze tablet bezpečně přenášet, což oceníte zejména na cestách. K některým tabletům vybaveným USB portem můžete snadno připojit další periferie (myš, Flash disk, 3G modem).

Jak chránit tablet?

Při nákupu tabletu byste rozhodně neměli podceňovat jeho ochranu. Na displej se vyplatí nalepit fólií, která jej ochrání od nežádoucích škrábanců; pro vybrané modely dokonce existují fólie i na zadní stranu a mnohdy jsou opatřené zajímavým motivem, díky kterému svůj tablet můžete výrazně odlišit.

Při  přenášení se vyplatí investice do pouzdra, levnější látková seženete za několik stovek korun, kožená jsou pochopitelně dražší, ale zase toho více vydrží a díky pevnosti tablet lépe chrání.

 

Vybrat tablet dle parametrů

Rádce připravil

SmartMania.cz

Porovnat tablety